Περιγραφή του Διαθεματικού Σχεδίου Εργασίας.

Σχεδιασμός Αντωνίου – Κρητικού Ιωάννα, Ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου (ΙΕΛ)

Συντονισμός Κολοβού Αικατερίνη, Καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας στο 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής.

Ιδέα Εκδήλωση: “Η ημέρα της Γαλλίας” - “La Journée de la France”

Χώρος Το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής (χώρος εργασίας). Το Δημαρχείο της Καισαριανής (χώρος εκδήλωσης).

Συμμετέχοντες μαθητές Οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής που έχουν επιλέξει τη Γαλλική ως 2η ξένη γλώσσα.

Συμμετέχοντες καθηγητές Τζοβλά Βασω - Φιλόλογος, Χατζηηλιάδου Διδώ – Φιλόλογος, Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα – Αισθητικής Αγωγής, Μπάκου Μαρία – Πληροφορικής, Παπαστεργίου Αφροδίτη - Μουσικής Παιδείας.

Εμπλεκόμενοι κλάδοι Γαλλική γλώσσα, Πληροφορική, Ιστορία, Σχέδιο, Νέα Ελληνικά, Μουσική.

Μέσα που Χρησιμοποιήθηκαν

Το βιβλίο “Dans une classe active - Dossiers d’activitιs pour l’apprenant” (Dossiers 1,2,3,4,8,9,10)

►Το εργαστήριο πληροφορικής (Word,Internet).