Συμμετοχή στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό : “Αλληλεγγύη: σύνθημα νεολαίας”

Στο πολυγλωσσικό και πολυπολιτισμικό σχολείο του σήμερα, η εμπλοκή των μαθητών στην αναζήτηση και συλλογή διαθεματικού υλικού προσδίδει νέα διάσταση και δημιουργική προοπτική στη διαδικασία αναζήτησης της γνώσης.

Οι μαθητές της ομάδας του Πολιτιστικού Προγράμματος είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν (15/2/05) στον Παγκόσμιο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργικής έκφρασης με θέμα : “Αλληλεγγύη: σύνθημα νεολαίας” να εκφράσουν τις προτάσεις και τις σκέψεις τους για τον κόσμο που τους περιβάλλει και συνεργαζόμενοι να δημιουργήσουν ένα καλλιτεχνικό έργο - ταινία διαρκείας 6΄ -, εμπνεόμενοι από τις αρχές του σεβασμού, της αλληλοαναγνώρισης και της αποδοχής. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε με την ευκαιρία της εισόδου της Ελλάδας στη Διεθνή Οργάνωση Γαλλοφωνίας απο τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης (22/12/04-Αριθ.πρωτ.147003/Γ7-γρ.Πολιτιστικών Θεμάτων υπ/νη κυρία Μωσαϊδου-Καμπαδάκη Ειρήνη) σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Γαλλίας.

Στην επιλογή των θεμάτων και κειμένων – καποια από αυτά προέρχονταν από τις θεματικές ενότητες που παρουσιάστηκαν στην εκδήλωση “Η ημέρα της Γαλλίας” - καθώς και στην απόδοσή τους στη γαλλική γλώσσα συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της ομάδας του Πολιτιστικού Προγράμματος ενώ τους ρόλους ερμήνευσαν οι μαθητές Ροτάρου Αντρέϊ ( μαθητής Γ΄τάξης) και Λόη Αφροδίτη (μαθήτρια Β΄τάξης). Η ταινία που προβάλλεται μέσω υπολογιστή ήταν υποχρεωτικά δίγλωσση(600 λέξεις συνολικά). Η εκφώνηση των κειμένων έγινε στην ελληνική γλώσσα ενώ απόδοση στη γαλλική γλώσσα υπήρχε στο κάτω μέρος της οθόνης του υπολογιστή σε power point.