Η κ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΒΑΚΑΛΟΥΔΗ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Ο ΔΗΜΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ & Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΔΥΣΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ–ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ Ημερίδα με θεμα:

«ΜαθησιακEς δυσκολιες, παραβατικοτητα

και πολυπολιτισμικοτητα στη ΔευτεροβAθμια Εκπαιδευση:

διδακτικες και παιδαγωγικες μεθοδοι προσεγγισης»

Παρασκευη 15 Φεβρουαρίου 2008

Αμφιθεατρο 1ου-2ου ΓymnaΣioy & ΓΕn. Λykeioy ΣταυροYπολης

(Πεσόντων Ηρώων 2, παραπλεύρως του Δημαρχείου Σταυρούπολης)

ώρες: 16.30-20.00 μ.μ.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

ΘΑ ΧΟΡΗΓΗΘΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

16.30-17.00: Προσέλευση - Εγγραφές  & παραλαβή φακέλων

17.00-17.15: Χαιρετισμοί – Παρουσίαση Προγράμματος

Α΄ Κύκλος Εισηγήσεων: «μαθησιακεσ δυσκολιεσ στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση»

Προεδρείο: Αναστασία Βακαλούδη – Γεωργία Μπάρου

17.15-17.35: Παιδαγωγικές & διδακτικές προσαρμογές για την αντιμετώπιση των μαθησιακών δυσκολιών (Σ. Τζιβινίκου, Προϊσταμένη του Β΄ ΚΔΑΥ Θεσσαλονίκης)

17.35-17.55: Μαθησιακές δυσκολίες: Ανάπτυξη και εφαρμογή διδακτικών τεχνικών & στρατηγικών μάθησης στην εκπ/κή καθημερινότητα (Κ. Ζαφειριάδου, Φιλόλογος του 3ου Γυμνασίου Λαγκαδά)

Β΄ Κύκλος Εισηγήσεων: «παραβατικοτητα στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση»

Προεδρείο: Αναστασία Βακαλούδη – Λία Χαλάτσογλου

17.55-18.15: “Μορφές παραβατικής και επιθετικής συμπεριφοράς των εφήβων” (Σ. Μουτιάγκα, Σχολική Εξελικτική Ψυχολόγος, Στέλεχος του Σ.Σ.Ν. Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης)

18.15-18.35: Η Συμβολή του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων στην αντιμετώπιση της παραβατικότητας των εφήβων(E. Τσιαΐρα, Υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν. Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης)

18.35-19.00: Διάλειμμα

Γ΄ Κύκλος Εισηγήσεων: «πολυπολιτισμικοτητα στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση»

Προεδρείο: Αναστασία Βακαλούδη – Γεωργία Μπάρου

19.00-19.20: “Διαπολιτισμική Παιδαγωγική και η συμβολή των φιλολογικών μαθημάτων” (Α. Βακαλούδη, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Δυτικής Θεσσαλονίκης)

19.20-19.40: “Η πολιτισμική διαφοροποίηση στο χώρο και το χρόνο: άξονας επικοινωνιακής προσέγγισης των μαθητών της Διαπολιτισμικής ή/και Πολυπολιτισμικής Εκπαίδευσης” (E. Ιωαννίδου, Φιλόλογος του Διαπολιτισμικού Γυμνασίου Δυτικής Θεσσαλονίκης)

19.40…..: Παρεμβάσεις-Συζήτηση

BACK