@-σχολεί-ες

2009-2010

Φ Ω Τ Ο Γ Ρ Α Φ Ι Α

DPGR Virtual Community

Μία από τις δραστηριότες του ελεύθερου χρόνου μου, είναι η φωτογραφία. Η ερασιτεχνική ενασχόλησή μου με τη φωτογραφία, ξεκινά πριν από 20 χρόνια, με την αγορά της πρώτης προσωπικής φωτογραφικής μηχανής. Η νέα εποχή της ψηφιακής φωτογράφισης αναθέρμανε, αύξησε και συστηματοποίησε το ενδιαφέρον μου γι' αυτήν.

• Αναλογική  ή Ψηφιακή φωτογράφιση;

Πριν από 2-3 χρόνια ήταν ένα σοβαρό δίλημμα για όσους ήθελαν να αγοράσουν φωτογραφική μηχανή. Σημερα το αποτέλεσμα έχει κριθεί υπέρ της ψηφιακής.

• Μικρή ή μεγάλη σε μέγεθος ; (τσέπης ή με ανταλλακτικούς φακούς-SLR) φωτογραφική μηχανή

Η εύκολη και γρήγορη απάντηση είναι SLR. Η αλήθεια πάντως είναι ότι κάθε περίσταση έχει της δικές της ιδιαιτερότητες. π.χ. δεν πας εύκολα σε απόκρυμνη παραλία του Πηλίου,περνώντας και λίγο θάλασσα, με την πανάκριβη ψηφιακή μηχανή , τους ανταλλακτικούς φακούς και ότι άλλο κουβαλάς.

Φωτογραφικός εξοπλισμός: Πριν το 1985 χρησιμοποιούσα την οικογενειακή φωτογραφική μηχανή, που ήταν μια Kodak compact με φλας μιας χρήσης.Το 1985 αγόρασα μια Zenith και τους φακούς της. Το 1992 επέστρεψα σε μία compact  Nikon AS 20 35-55mm.(περίοδος διακοπών με μηχανή και σακίδιο).Τέλεια φωτογραφική μηχανή για γρήγορες αναμνηστικές φωτογραφίες.Παράλληλα ένας καλός φίλος διαθέτει την Νikon F3 με διάφορους φακούς Nikkor και όλα τα σχετικά, τα οποία δανειζόμουν και δανείζομαι ακόμη. Το 2004 (με αφορμή το γιό μου) αγόρασα τη Nikon D70 με τον Nikkor 18-70mm. Sigma 70-300 Apo macro II, Sigma 150-500 OS, Canon A590 IS

• Η διαφορά μεταξύ φωτογραφίας και εικόνας

φωτογραφία (photography)   #   εικόνα (image)

φωτογραφία: 1. η μέθοδος και η τέχνη του σχηματισμού μόνιμων εικόνων πάνω σε φιλμ (τώρα και σε κάρτα) με τη βοήθεια ειδικής μηχανής και εν συνεχεία τής αναπαραγωγής τους 2.κάθε εικόνα που λαμβάνεται και αναπαράγεται με αυτόν τον τρόπο.

εικόνα : υλική αναπαράσταση πραγματικού ή φανταστικού αντικειμένου

Η επεξεργασία μιας φωτογραφίας στο photoshop (π.χ. πράσινος ουρανός, κόκκινη θάλασσα) μπορεί να είναι μια θαυμάσια καλλιτεχνική δημιουργία, δεν είναι όμως φωτογραφία.

«Mία φωτογραφία αξίζει χίλιες λέξεις»
Στην ψηφιακή εποχή

«Μία φωτογραφία αξίζει χίλια ψέματα»

Το διαδίκτυο είναι γεμάτο πλαστές εικόνες και φάρσες. Οι ειδικοί έχουν ήδη ξεκινήσει προσπάθειες για ν’ αναπτύξουν εργαλεία αναγνώρισης των εικόνων που έχουν προκύψει από φωτομοντάζ.

Προς το παρόν, όμως, μην πιστεύετε στα μάτια σας.

¶ρθρο στο Popular Science www.popsci.com

Μπορείτε να διακρίνετε τις αληθινές από τις πλαστές φωτογραφίες; Επισκεφθείτε το www.popsci.com/phototest

www.worth1000.com φιλοξενεί διαγωνισμούς Photoshop

Airphotos