ΟΙ  ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΛΟΥΒΡΟΥ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Η ομάδα των μαθητών που είχε αναλάβει τη μελέτη των γλυπτών εκθεμάτων, είχε την ευκαιρία να μελåτήσει από κοντά τη μοναδική ομορφιά της

"Αφροδίτης της Μήλου"

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Προγράμματος Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων "Οι Ελληνικές Αρχαιότητες óôï Μουσείου του Λούβρου", οι μαθητές του 1ου Ενιαίου Πειραματικού Λυκείου Αθηνών επισκέφτηκαν το Παρίσι για να μελετήσουν από κοντά τα εκθέματα του ìουσείου.

Οι μαθητές κατά τη σχολική χρονιά 2004-2005 είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να συγκεντρώσουν πληροφοριακό υλικό από Βιβλιοθήκες, Αίθουσες Τέχνης, Πανεπιστημιακές Σχολές, Κρατικούς Φορείς, μη κερδοσκοπικές οργανώσεις κ.λπ.

Η οργάνωση του Προγράμματος απαιτούσε τακτικές συναντήσεις των ομάδων εργασίας και κάθε εβδομάδα όλες οι ομάδες συμμετείχαν στην κοινή συνάντηση για τον προγραμματισμό των εργασιών, το συντονισμό της υλοποίησης του Προγράμματος και  την αξιολόγηση της πορείας και των αποτελεσμάτων των εργασιών.

Η ομάδα των μαθητών που είχε αναλάβει τη μελέτη των κεραμικών εκθεμάτων, συγκέντρωσε πολύτιμο εποπτικό υλικό.

Το πρόγραμμά μας το παρουσιάσαμε στο γαλλικό σχολείο Jean Moulin" του Παρισιού.

Είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε και να γνωρίσουμε από κοντά και άλλα σημαντικά μνημεία τέχνης.