ΟΙ  ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΛΟΥΒΡΟΥ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Το πρόγραμμά μας παρουσιάστηκε στα γαλλικά στο σχολείο Jean Moulin D' Alessia του Παρισιού.

Μέσα στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του προγράμματος "Ελληνικές αρχαιότητες στο μουσείο του Λούβρου", οι μαθητές του 1ου Ενιαίου Πειραματικού Λυκείου Αθηνών είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν αρκετές φορές το πρόγραμμα που είχαν αναλάβει για τη σχολική χρονιά 2004-2005 .

Οι παρουσιάσεις του προγράμματος άρχισαν με μια πρώτη παρουσίαση στα γαλλικά στο σχολείο Jean Moulin D' Alessia του Παρισιού. Την παρουσίαση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές και καθηγητές του γαλλικού σχολείου. Η Διευθύντρια madam Fournié αναφέρθηκε με ενθουσιασμό στο πρόγραμμα και επαίνεσε τους μαθητές που είχαν αναλάβει την πρωτοβουλία της διοργάνωσης. Στο γαλλικό σχολείο μετά από παράκληση των καθηγητών παραχωρήθηκε το εποπτικό υλικό και η σύντομη περίληψη των εργασιών του προγράμματος (Μάρτιος 2005).

Το πρόγραμμά μας παρουσιάστηκε και στην εκδήλωση παρουσίασης προγραμμάτων Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων, που είχε διοργανώσει η αρμόδια υπηρεσία της Α΄ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών.  Την εκδήλωση παρακολούθησαν η Διευθύντρια της αντίστοιχης Διεύθυνσης κα Ε. Μαναίου, προϊστάμενοι γραφείων, εκπαιδευτικοί, μαθητές και εκπρόσωποι φορέων        (Μάιος 2005).

Την ίδια ημέρα στο Ιωνικό Κέντρο στην Πλάκα οι μαθητές μας παρουσίασαν  τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων του προγράμματος και το αντίστοιχο βιβλίο, που περιείχε την εργασία τους. Την εκδήλωση είχαν διοργανώσει και στηρίξει οι γονείς του 1ου Ενιαίου Πειραματικού Λυκείου Αθηνών.  Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικοί, κ.ά. (Μάιος 2005).

Στο Ραδιοφωνικό Σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος, στην εκπομπή "οι μαθητές έχουν το λόγο", οι ακροατές του σταθμού είχαν την ευκαιρία να ακούσουν την παρουσίαση του προγράμματος. Οι μαθητές και οι καθηγητές απέσπασαν εγκωμιαστικά σχόλια και απάντησαν στις ερωτήσεις των ακροατών (Ιούνιος 2005).

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το πρόγραμμά μας στην εκδήλωση, που είχε διοργανώσει η       Α' Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών για τα προγράμματα Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων.

Στο Ιωνικό Κέντρο στην Πλάκα, παρουσιάστηκε το πρόγραμμα "Ελληνικές αρχαιότητες στο μουσείο του Λούβρου" με τη συνδιοργάνωση και στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Ο Ραδιοφωνικός Σταθμός της Εκκλησίας της Ελλάδος παρουσίασε σε τρεις συνεχόμενες εκπομπές το πρόγραμμά μας.