Η Ποίηση στο εδώλιο μαζί και η Σελήνη

Θεατρική παράσταση από το 1ο Γυμνάσιο Χίου

Η θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Χίου παρουσιάζει το θεατρικό έργο του Ανδρέα Ιωάννου Κασσέτα : «Η Ποίηση στο εδώλιο μαζί και η Σελήνη», την Τρίτη 22 Ιουνίου στις 8.45 το βράδυ στο Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο Χίου στο πλαίσιο της παρουσίασης των πολιτιστικών προγραμμάτων των σχολείων που διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Χίου. Το έργο έχει διδαχθεί και σκηνοθετηθεί από τις καθηγήτριες  Φλώρα Πάπαρου και Ελένη Μπέρτσου.

Παίζουν οι μαθητές/τριες: Άννα Ασήμογλου, Βαγγέλης Βελισσάρης, Νίκος Γανιάρης, Λένα Γιαγκίνη, Δημήτρης Δράκος, Γιώργος Δρίτσας, Λάμπρος Ζυγλάκης, Βιέρα Κατσαρού, Αντώνης Κεπούτο, Ράντο Μπέσα, Αρμόδιος Παληός, Μανώλης Πυτιανός, Κλειώ Ράπα, Στέλλα Ρορού,  Κωνσταντίνα Σίμου, Κώστας Σπανολιός, Γιώργος Τσόλας, Παναγιώτα Τσούση.

Στο ανέβασμα της θεατρικής παράστασης βοήθησαν επίσης οι μαθητές/τριες: Ιωάννα Γεραζούνη, Βαρβάρα Κωβαίου, Τάσος Λιαδής, Αγγελική Στρόβιλα, Νέλα Όλσυ.

Θέμα του έργου είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο δομούνται η ποιητική και η επιστημονική σκέψη.

Η υπόθεση του έργου είναι μια φανταστική δίκη στην οποία κατηγορούμενες είναι η Ποίηση και η Σελήνη. Η πρώτη κατηγορείται επειδή διαδίδει φήμες με σκοπό την εξαπάτηση της κοινής γνώμης, η δεύτερη επειδή σιωπηρά τις αποδέχεται. Στο ρόλο των δικαστών στέκει η Ανθρώπινη Συνείδηση, ενώ τη θέση του Δημόσιου Κατήγορου κατέχει η Κοινή Λογική. Ως μάρτυρες κατηγορίας έχουν κληθεί ο Γαλιλαίος και ο Νηλ Άρμστρονγκ. Ως μάρτυρας υπεράσπισης ο Ουίλλιαμ Σαίξπηρ. Το έργο εκτυλίσσεται μέσα από ενδιαφέροντες διαλόγους. Ενδιαφέρουσα σκηνοθετική παρέμβαση αποτελεί η εικονική προβολή στην κινηματογραφική οθόνη, η οποία διεξάγεται παράλληλα και σε σύνδεση με τη θεατρική πράξη.

Το θεατρικό έργο δουλεύτηκε στο σχολείο μας στο πλαίσιο του Προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης Καινοτόμων Δράσεων.