ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ: Περιβάλλον – Οικολογία – Εκπαίδευση

Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων (Ακαδημίας 50 – Αθήνα)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και ΣΑΒΒΑΤΟ 2 και 3 ΙΟΥΝΙΟΥ 2006

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Παρασκευή 2 Ιουνίου 2006

10:00 – 11:00            Λουλέ Ανδριανή, Αντιδήμαρχος Αθηναίων, Πρόεδρος πολιτισμικού οργανισμού Δήμου Αθηναίων.

Πρόεδρος ΟΤΕΚ.

Χαιρετισμοί εκπροσώπων οικολογικών οργανώσεων, επιστημονικών ενώσεων και πολιτισμικών φορέων, υπουργείων και υπηρεσιών

11:00– 11:30             1. Σκούλος Μιχαήλ, Καθηγητής Χημικού Τμήματος Πανεπιστημίου Αθηνών – Πρόεδρος Μεσογειακού Γραφείου Πληροφόρησης για το Περιβάλλον, τον Πολιτισμό και την Αειφόρο Ανάπτυξη (MΙOECSDE).

«Η εξέλιξη των εννοιών που αφορούν το Περιβάλλον, την Εκπαίδευση και την Αειφορία»

11:30 – 12:00           2. Παπαγιαννάκης Μιχαήλ, Μέλος Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΝ, Υπεύθυνος για τα ζητήματα Οικολογίας και Ποιότητας Ζωής.

«Η περιβαλλοντική πολιτική στην Ευρωπαϊκή Ένωση»

12:00 – 12:30            3. Ζερεφός Χρήστος, Πρόεδρος Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, Καθηγητής Φυσικής της ατμόσφαιρας Πανεπιστημίου Αθηνών.

«Παγκόσμιες κλιματικές αλλαγές»

12:30 – 13:00            4. Μάργαρης Νικόλαος, Καθηγητής Οικολογίας Πανεπιστημίου Αιγαίου, Διευθυντής του Περιοδικού National Geographic.

«Οικολογία: Επιστήμη, κοινωνικο-πολιτική προσέγγιση ή τρόπος ζωής;

13:00 – 13:30            Διάλειμμα

13:30 – 14:00            5. Αγγελόπουλος Άγγελος, Αν. Καθηγητής Φυσικού Τμήματος Πανεπιστημίου Αθηνών.

«Περιβάλλον και Ενέργεια»

14:00 – 14:30            6. Χέλμης Κων/νος ,  Αν. Καθηγητής Φυσικού Τμήματος Πανεπιστημίου Αθηνών.

«Η ποιότητα του εσωτερικού περιβάλλοντος στους χώρους εργασίας και κατοικίας»

14:30 – 15:00            7.  Δρ. Σωτηράκου Μαρία,  M.Sc., Εκπρόσωπος ΥΠΕΠΘ,  Τμήμα Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Αγωγής.

«Εκπαιδευτικές δράσεις για το μετασχηματισμό της Περιβαλλοντικής Αγωγής σε εκπαίδευση για την αειφορία»

Σάββατο 3 Ιουνίου 2006

09:30 – 10:00            1. Παπαχρήστου Κώστας, Σχολικός Σύμβουλος, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Σχολικών Συμβούλων

«Περιβάλλον και Εκπαίδευση: Μια διαπολιτισμική προσέγγιση»

10:00 – 10:20            2. Μαυρέλης Κωνσταντίνος, Υπεύθυνος Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

«Υπαίθρια Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Διαδρομές στη φύση, στην παράδοση και στον πολιτισμό»

10:20 – 10:40            3. Σκορδούλης Κωνσταντίνος, Α. Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αθηνών.

«Ένα καινοτόμο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (STSE) για τη σχέση Επιστήμης – Τεχνολογίας – κοινωνίας – Περιβάλλοντος»

10:40 – 11:10            4. Σιμόπουλος Κωνσταντίνος, Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Θράκης και Αντιπρύτανης Πανεπιστημίου  Θράκης.

«Περιβάλλον και Υγεία»

11:10 – 11:40            5. Ροδολάκης Νικόλαος, Καθηγητής Τμήματος πολιτικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,  Πρόεδρος Τμήματος Χωροταξίας και Ανάπτυξης.

«Πολεοδομία – Χωροταξία και Περιφερειακή Ανάπτυξη»

1140 – 12:10             6. Κασσέτας Ιωάννου Ανδρέας, Καθηγητής Φυσικών – Συγγραφέας.

«Εξομολογήσεις του Σιδήρου»

12:10 – 12:30            Διάλειμμα

12:30 – 13:00            7. Αλεβίζος Τάσος, Καθηγητής Φυσικών, Πούλου Ελένη, Καθηγήτρια Μουσικής.

«Ρεματιά Χαλανδρίου: Ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης »

13:00 – 13:20            8. Λεμπέσης Κυριάκος,  Μπαλιάκου Αχιλλεία,  Εκπαιδευτικοί.

«Από τη φτερωτή ... στον υδροστρόβιλο (Νερό και Ενέργεια): Ένα διετές πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Ελλάδας- Κύπρου στο Δημοτικό»

13:20 – 13:40            9. Αλεβίζος Τάσος,  Καθηγητής Φυσικών.

«Οι Εκπαιδευτικοί Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Αττικής σας ταξιδεύουν μέσα από ένα ηχόραμα διαφανειών»

13:40 – 14:00            10. Αθανασάκης Μ. Αρτέμιος, Καθηγητής Μαρασλείου Διδασκαλείου Παν/ου Αθηνών

«Περιβάλλον – Κοινωνία – Εκπαίδευση: Ένα επίκαιρο οπτικο-ακουστικό τρίπτυχο- μήνυμα για το εκπαιδευτικό μας σύστημα»

14:00 – 14:30            Λήξη Οικολογικού Συνεδρίου – Σχολιασμοί – Κρίσεις – Προβληματισμοί και προτάσεις.