Ημερίδα για το Υβριδικό Αυτοκίνητο

Για την ημερίδα για το Υβριδικό Αυτοκίνητο 2014 πατήστε εδώ
Δείτε πληροφορίες για την ημερίδα Ηλεκτροκίνηση - Τεχνολογίες Υβριδικών  Αυτοκίνητων 11-4-2014

Περισσότεροι από 60 συνάδελφοι παρακολούθησαν το σεμινάριο για το Υβριδικό αυτοκίνητο που διοργανώθηκε από τον σχολικό σύμβουλο Μ. Κακάρογλου σε συνεργασία με τον οργανισμό Ecocity. Στην ημερίδα συμμετείχαν και αρκετοί συνάδελφοι από περιοχές ευθύνης άλλων συμβούλων. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλοί συνάδελφοι ταξίδεψαν αυθημερόν από την περιφέρεια  (Πελοπόννησος, Κυκλάδες, Φθιώτιδα, κλπ) ώστε να ενημερωθούν για τις νέες τεχνολογίες στο χώρο του αυτοκινήτου.

Στην ημερίδα παρουσιάστηκε η περιβαλλοντική διάσταση της αυτοκίνησης και στη συνέχεια έγινε τεχνική ενημέρωση (και Test Drive) για το Υβριδικό αυτοκίνητο της ΤΟΥΟΤΑ.

Περισσότερες πληροφορίες, πλούσιο εποπτικό υλικό και video για την υβριδική τεχνολογία της ΤΟΥΟΤΑ στη σελίδα http://www.toyota.com/vehicles/2004/prius/key_features/hybrid_syn_drive.html

Επίσης μπορείτε να «κατεβάσετε» παλιότερη παρουσίαση του Δρ Μηχανολόγου Μηχανικού Αγερίδη Γιώργου σχετικά με την Ηλεκτροκίνηση και τις τεχνολογίες κυψελών καυσίμου Κατεβάστε ολόκληρο το άρθρο με θέμα: Καθαρά Αυτοκίνητα – Οι προοπτικές τους στο άμεσο μέλλον.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

HMEΡΙΔΑ ΥΒΡΙΔΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΤΡΙΤΗ 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2004 (17.00-21.00)

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 1ου ΤΕΕ ΑΘΗΝΑΣ

ΟΡΓΑΝΩΣΗ

·        Εμμ.Κακάρογλου – Σχολ. Σύμβουλος Μηχανολόγων Α΄ Αθήνας

·        Ecocity, αστική εταιρεία, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα

{

17.00-17.15      Προσέλευση-Εγγραφή συμμετεχόντων
17.15-17.30:
Το αυτοκίνητο ως πηγή ατμοσφαιρικής ρύπανσης   Εμμ Κακάρογλου - Σχολικός Σύμβουλος

17.30-17.45     Χαιρετισμός Εκπροσώπου της ecocity

17.45-19.10     Διάδοση Νέων Τεχνολογιών στα Οχήματα
Μίλτος Τσοσκούνογλου - Διευθυντής
 Τομέα Προστασίας Περιβάλλοντος & Τεχνολογίας της Toyota Hellas

19.15-19.40     Επίδειξη υβριδικού οχήματος στον αύλειο χώρο του ΤΕΕ.

19.40-21.00     Διεξαγωγή test drives στους περιβάλλοντες το ΤΕΕ χώρους.