Σεμινάριο: «Διδάσκοντας το Μάθημα “Εισαγωγή στη Μηχανολογία” με διαφορετικό τρόπο»

Ο Σχολικός Σύμβουλος Θανάσης Κονταξής σχεδιάζει τη διοργάνωση σεμιναρίου για εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το μάθημα «Εισαγωγή στη Μηχανολογία», με την αξιοποίηση των αρχών της ενεργητικής μάθησης και με την επικουρική χρήση της Πληροφορικής.

Το Σεμινάριο θα διεξαχθεί μέσα στον Ιανουάριο του 2005, στα γραφεία του ΠΕΚ Πειραιά (ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΣ), εκτός ωραρίου διδασκαλίας, με 15 – 20 καθηγητές και θα είναι διάρκειας 4-5 ωρών. Σε περίπτωση που εκδηλωθεί μεγάλο ενδιαφέρον, θα δοθεί προτεραιότητα στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το συγκεκριμένο μάθημα και θα επαναληφθεί για τους υπόλοιπους.

Στους εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο θα δοθούν σημειώσεις, εκπαιδευτικό λογισμικό και εποπτικό υλικό καθώς και βεβαιώσεις συμμετοχής, ενώ θα γίνει προσπάθεια για τη σύσταση δικτύου πειραματισμών, συνεχούς αλληλοενημέρωσης και επικοινωνίας.

Κατεβάστε την ΑΙΤΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

και στείλτε την μέχρι την Παρασκευή 22-10-2004