Επιμορφωτική συνάντηση για τα "Στοιχεία Τεχνολογίας" Α΄ ΕΠΑΛ

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ12 Αθανάσιος Κονταξής - Μηχανολόγος, Νικόλαος Ζούλης - Ηλεκτρολόγος και Γεώργιος Παυλίδης - Αρχιτέκτων, διοργανώνουν επιμορφωτική συνάντηση εργασίας για τους διδάσκοντες το μάθημα Στοιχεία Τεχνολογίας της Α΄ ΕΠΑΛ, των περιοχών ΠΕΙΡΑΙΑ και Δ΄ ΑΘΗΝΑΣ.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 7-12-2007, από 12.00 έως 14.30,  στο 1ο ΕΠΑΛ Πειραιά (Αθηνών - Πειραιώς 95, απέναντι από ΕΛΑΪΣ - Σε κοντινή απόσταση (15΄)από σταθμό Φαλήρου  ΗΣΑΠ).

Στη συνάντηση θα γίνουν σύντομες εισηγήσεις και παρουσίαση σχετικού εποπτικού υλικού. Κρίνουμε όμως σκόπιμο, οι εκπαιδευτικοί να έχουν μαζί τους χαρακτηριστικές εργασίες μαθητών από την προηγούμενη σχολική χρονιά (εφόσον υπάρχουν) και επιπλέον να έχουν τη δυνατότητα να καταθέσουν την εμπειρία τους και τους προβληματισμούς τους για το Μάθημα.

Θεωρούμε χρήσιμο ο προβληματισμός που θα αναπτυχθεί να στηρίζεται στις πραγματικές καταστάσεις που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί στην τάξη.

Παρακαλούμε επίσης οι εκπαιδευτικοί να λάβουν υπόψη τους: