Επιμορφωτικές συναντήσεις εργασίας για τα μαθήματα

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ και ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ  Α΄ ΕΠΑΛ

Σας γνωρίζουμε ότι οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ12 Αρχιτεκτόνων, Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων, διοργανώνουν επιμορφωτικές συναντήσεις εργασίας για τους εκπαιδευτικούς  των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΠΕΙΡΑΙΑ και Δ΄ ΑΘΗΝΑΣ, που διδάσκουν τα μαθήματα «ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ» στην Α΄ τάξη Γεν. Λυκείου και  «ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ» στην Α΄ τάξη ΕΠΑΛ.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν:

Για τους εκπαιδευτικούς της Δ΄ ΔΔΕ ΑΘΗΝΑΣ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008, 12.00-15.00 - 1ο  ΕΠΑΛ Ν. Σμύρνης, Μηδείας & Κύπρου  Τηλ. 210-9343559 (Τραμ, στάση Μηδείας – Μυκάλης)

Για τους εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ, Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 200, 12.00-15.00, στο ΖΑΝΝΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ, Κολοκοτρώνη 6 Πειραιάς  Τηλ. 210 4111992 (ΗΣΑΠ – σταθμός Πειραιά)

Εφ όσον κάποιοι εκπαιδευτικοί αδυνατούν να παρευρεθούν στις συναντήσεις της περιοχής τους, μπορούν να προσέλθουν στη συνάντηση της άλλης περιοχής.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση έχει εγκριθεί ήδη από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης  Αττικής.

Στη συνάντηση θα γίνουν σύντομες εισηγήσεις  και θα ακολουθήσει συζήτηση. Κρίνουμε σκόπιμο, οι εκπαιδευτικοί να έχουν διαβάσει τις σχετικές προτάσεις διδασκαλίας του μαθήματος από τη διεύθυνση: http://users.sch.gr/kontaxis/mathimata/ataxi/STOIXEIATEXNOLOGIAS.htm   και να είναι προετοιμασμένοι να καταθέσουν την προσωπική τους εμπειρία και τις παρατηρήσεις τους. Επίσης θα είναι χρήσιμο να φέρουν 1-2 αντίγραφα ή πρωτότυπα εργασιών μαθητών, για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών οι οποίοι διδάσκουν για πρώτη φορά το μάθημα.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ12

Αθανάσιος Κονταξής               Νικόλαος Ζούλης            Γεώργιος Παυλίδης