Διδάγματα για τους μαθητές μας από τον δημιουργό του Avatar

Μπορεί να μην έχουμε δει το Avatar, το γνωστό κινηματογραφικό έργο που έσπασε τα ταμεία πρόσφατα ή να διαφωνούμε σχετικά με το θέμα του και την ποιότητά του. Οι περισσότεροι από τους μαθητές μας όμως πιθανόν να το γνωρίζουν και μάλλον είναι ενθουσιασμένοι. Μπορούμε λοιπόν να αξιοποιήσουμε αυτήν την επιτυχία του έργου στους νέους, μέσα από μια ομιλία του δημιουργού του, Τζέϊμς Κάμερον, ο οποίος έχει σκηνοθετήσει πλήθος έργων όπως The Terminator, Aliens, The Abyss, Terminator 2: Judgment Day, Titanic.

Ο δημιουργός του, Τζέϊμς Κάμερον, εξηγεί ότι τα μυστικά της επιτυχίας του, ως σκηνοθέτη, βασίζονται στις εμπειρίες από την παιδική του ηλικία και τα ενδιαφέροντά του. Το φυσικό περιβάλλον στο οποίο  ζούσε, οι κοινωνικές και τεχνολογικές εξελίξεις της εποχής αλλά και η αγάπη του για τα βιβλία επιστημονικής φαντασίας, του καλλιέργησαν την περιέργεια να γνωρίσει άγνωστα πράγματα και την αναζήτηση απαντήσεων, του ανέπτυξαν τη φαντασία και τελικά την πίστη στο σκοπό.  Αργότερα, μέσα από τη δουλειά του, αναγνώρισε τη δύναμη που δίνει η εμπιστοσύνη στην ομάδα και η αποδοχή της πιθανής αποτυχίας. Ίσως η παρακολούθηση της ομιλίας θα μπορούσε να δημιουργήσει συνθήκες προβληματισμού με τους μαθητές μας...

Πιθανά θέματα που θα μπορούσαν να συζητηθούν:

• Ποια είναι τα δικά σας ενδιαφέροντα που θα μπορούσαν να σας οδηγήσουν στην επαγγελματική ή γενικότερα στην προσωπική σας επιτυχία;

• Σήμερα, το φυσικό περιβάλλον που ζούμε δεν μας δίνει ανάλογες ευκαιρίες αναζήτησης. Αντ' αυτού υπάρχει η εικονική πραγματικότητα και το Ιντερνετ που θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε για τον ίδιο σκοπό. Εσείς αξιοποιείτε αυτές τις ευκαιρίες;

• Πώς θα μπορούσε το σχολείο να σας βοηθήσει να ασχοληθείτε με τα δικά σας ενδιαφέροντα;

• Πως μπορούν να δημιουργηθούν συνθήκες διδασκαλίας που να καλλιεργούν τη φαντασία και την περιέργεια, την βιωματική εμπλοκή μας στα αποτελέσματα της ομαδικής εργασίας;

• Φοβόμαστε την αποτυχία; Πως θα μπορούσαμε μέσα από τη διδασκαλία των μαθημάτων και τα εργαστήρια να ξεπεράσουμε το φόβο της αποτυχίας και να αναγνωρίσουμε ότι τα σφάλματα μας μαθαίνουν όχι μόνο γνώσεις και δεξιότητες αλλά και τον ίδιο μας τον εαυτό;

Δείτε την ομιλία του Τζέϊμς Κάμερον με Ελληνικούς υπότιτλους