ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Σκοταράς Νίκος
                      Διδάκτωρ Ε.Μ.Π
                      Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12(
Β' Αθηνών, Ανατ. Αττικής και Κρήτης)

[Υπό κατασκευή]

ΤΕΧΝ. ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΤΕΧΝ. Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Ο ιστοχώρος της ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ που δημιουργήθηκε μέσα στην ιστοσελίδα, έχει ως σκοπό να βοηθήσει ΌΛΟΥΣ τους συναδέλφους που έχουν αναλάβει το μάθημα της Τεχνολογίας στο Γυμνάσιο, Γεν. Λύκειο και ΕΠΑ.Λ. (Τεχν. Κύκλο), να βελτιωθούν, εφόσον πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.
Το μάθημα, που έχει «σπάσει» το κατεστημένο των άλλων μαθημάτων (παράδοση, αποστήθιση, εξέταση κλπ), εκτός του ότι συντελεί στην αντιμετώπιση του τεχνολογικού αναλφαβητισμού των Ελλήνων, μαθαίνει το μαθητή πλήθος χρήσιμων δεξιοτήτων για την ένταξή του στη εργασία, αφού μέσω του μαθήματος υποχρεωτικά αναλαμβάνει να ολοκληρώσει και να παρουσιάσει ατομικές ή ομαδικές εργασίες. Τέτοιες δεξιότητες είναι :
1.Ικανότητα να παίρνει μέρος σε συζητήσεις.
2.Να συλλέγει και να επεξεργάζεται ηλεκτρονικά πληροφορίες.
3.Να μπορεί να ταυτίζεται με συλλογικούς στόχους (ομαδική εργασία).
4.Να καθορίζει προσωπικούς στόχους και να τηρεί χρονοδιάγραμμα για να τους εκπληρώνει.
5. Να μαθαίνει εναλλακτικούς τρόπους επίλυσης ποικίλων προβλημάτων.
6.Να ακούει με προσοχή και να μιλάει με σαφήνεια.
7.Να σκέφτεται δημιουργικά.
8. Να είναι υπεύθυνος.
9. Να παρουσιάζει την εργασία του σε ακροατήριο.

Οι παραπάνω δεξιότητες πρέπει να είναι οι βασικές επιδιώξεις της/του συναδέλφου που έχει αναλάβει το μάθημα.
Προς αυτή την κατεύθυνση φιλοδοξεί να την/τον βοηθήσει αυτός ο ιστοχώρος.

Στον ιστοχώρο θα φιλοξενούνται χρήσιμες πληροφορίες για το μάθημα όπως :
Εισηγήσεις, άρθρα κλπ
Απόψεις, θέσεις συναδέλφων.
Ενημερώσεις για μελλοντικές ημερίδες
Αναφορές σε σχετικές ιστοσελίδες
Οδηγίες – Συμβουλές διδασκαλίας
Έρευνες (για μελέτη σχετικής ενδεικτικής έρευνας επέλεξε εδώ:
ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ. )
και ότι άλλο θεωρηθεί χρήσιμο για το σκοπό που δημιουργήθηκε.

Έχει δύο επιμέρους «συνδέσεις», που παρουσιάζονται στον πάνω αριστερά χώρο της σελίδας :
ΓΥΜΝΑΣΙΟ   και  ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟ - ΕΠΑ.Λ (το μάθημα διδάσκεται με το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα και το ίδιο βιβλίο)
με ειδικές αναφορές σε κάθε «σύνδεση». Έτσι κάθε συνάδελφος, ανάλογα με το σχολείο που διδάσκει, μπορεί να επιλέξει την σχετική «σύνδεση».

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ.
Μετά την τελευταία ημερίδα (2-4-08 στο αμφιθέατρο των ΕΠΑ.Λ Αμαρουσίου-ΣΕΛΕΤΕ) συγκροτήθηκε άτυπη ομάδα στήριξης και συντονισμού του μαθήματος. Η ομάδα αποτελείται από συναδέλφους που διδάσκουν το μάθημα και που με "μεράκι", χωρίς κανένα όφελος, προσπαθούν να εκπληρώσουν το βασικό σκοπό της βελτίωσης της διδασκαλίας του μαθήματος, διαθέτοντας τον πολύτιμο χρόνο τους. Συγχαίρω και ευχαριστώ πολύ τους συναδέλφους.

Η ομάδα, που έχει χωριστεί σε τρεις υποομάδες, αποτελείται από τους :

Υποομάδα Γυμνασίου :  Συντονίστρια κ. Μπαρούτη Ζωή ΠΕ17 Μηχανολόγος

κ. Ζαμενόπουλος Παύλος ΠΕ17 Ηλεκτρολόγος., κ. Μιχαλούτσου Αναστασία ΠΕ14 Γεωπόνος., κ.Σάλτα Περσεφόνη ΠΕ17 Τεχν. Πολ.Μηχανικός, κ. Σταματόπουλος Δημήτριος ΠΕ12 Αρχιτέκτονας.

Υποομάδα Γ. Λυκείου : Συντονιστής κ. Ψυχογιός Σαράντης ΠΕ12 Χημ. Μηχανικός

κ. Βασιλείου Θεανώ ΠΕ14 Γεωπόνος, κ.Ηλία Αλεξάντρα ΠΕ14 Γεωπόνος, κ. Κοσμάτου Αγγελική Γεωπόνος, κ. Μαλλάς Κωνσταντίνος ΠΕ12 Χημ. Μηχανικός, κ. Σπυροπούλου Μαρία ΠΕ4 Βιολόγος, κ. Φωτοπούλου Ασημίνα ΠΕ14 Γεωπόνος. κ. Μπίμπης Παναγιώτης ΠΕ12 Μηχανολόγος.

Κεντρική σελίδα ] ΤΕΧΝ. ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ] ΤΕΧΝ. Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ]

Αποστολή αλληλογραφίας προς skotaras@sch.gr με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web.
Τελευταία τροποποίηση: 28/11/11