Αξιοποίηση του έργου των μαθητών.

Εκτός από την ημέρα της εκδήλωσης, οι προσωπικές εργασίες των μαθητών αξιοποιούνται επίσης:

►στα πλαίσια έκθεσης που οργανώνει το σχολείο 15/6/05

Για κάθε θεματική ενότητα που μελετήθηκε οι μαθητές δημιούργησαν ο καθένας το δικό του Dossier πάνω στο ίδιο θέμα. Για να παρουσιάσουν τις διαφορετικές πλευρές του θέματος που προσέγγισαν στο μάθημα της γαλλικής γλώσσας, έγραψαν κείμενα, ζωγράφισαν, κόλλησαν φωτογραφίες, αποσπάσματα άρθρων κλπ.Οι προσωπικές εργασίες των μαθητών εκτέθηκαν στην αίθουσα της εκδήλωσης και θα εκτεθούν στο τέλος της χρονιάς σε έκθεση έργων μαθητών που οργανώνει το σχολείο.

►στα πλαίσια του Portfοlio Européen des Langues.

Οι μαθητές μπορούν να συμπεριλάβουν ο καθένας στον προσωπικό του φάκελλο γλωσσών (Portfolio Européen des Langues) το δικό του Dossier με τις εργασίες στα γαλλικά, σαν απόδειξη της συμμετοχής τους στο Διαθεματικό σχέδιο εργασίας που πραγματοποιήθηκε στο μάθημα της γαλλικής γλώσσας.

►στην εφημερίδα του σχολείου

εργα των μαθητών δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα του σχολείου, στο άρθρο με τίτλο La journée de la France.

►στο site του σχολείου

Η περιγραφή της εκδήλωσης,διανθισμένη με (γραπτές) εργασίες των μαθητών δημοσιεύονται στο site του σχολείου.

►στο πλαίσιο των Πολιτιστικών προγραμμάτων του Υ.Π.Ε.Π.Θ.

Συγκεκριμένα στο πολιτιστικό πρόγραμμα που εκπονήθηκε στο σχολείο μας με θέμα “Προσέγγιση πολιτισμικών πρακτικών ανάμεσα σε δύο χώρες :Ελλάδα – Γαλλία”