Η εκδήλωση: “Η ημέρα της Γαλλίας” - “La Journιe de la France”

Ο σκοπός της εκδήλωσης ήταν να οδηγήσουμε τους μαθητές να μιλήσουν Γαλλικά μπροστά σε κοινό γι’ αυτά τα οποία έμαθαν σχετικά με τις πολιτισμικές πρακτικές των Γάλλων από τη μια πλευρά και από την άλλη να αξιοποιήσουμε τις προσωπικές δημιουργίες στα Γαλλικά του καθενός ξεχωριστά.

Η παράσταση των μαθητών συνοδευόταν με απεικονίσεις σε Power Point. Οι διαφάνειες σε Power Point έγιναν στο Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου (ΙΕΛ). Πρόκειται για διαφάνειες που προβάλλονταν σε μια οθόνη στο κέντρο της σκηνής ενόσω οι μαθητές απήγγειλαν τους διαλόγους τους ή ερμήνευαν τα sketches και βοηθούσαν το μη γαλλόφωνο κοινό στην κατανόηση.

Η Εκδήλωση ήταν δίγλωσση. Η κάθε θεματική ενότητα παρουσιάστηκε από τους μαθητές στα Γαλλικά και στα Ελληνικά.