Οι θεματικές ενότητες που παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ήταν οι ακόλουθες :

Ελληνικές λέξεις στα γαλλικά, γαλλικές λέξεις στα ελληνικά, καθώς και γαλλικές εκφράσεις

Οι μαθητές αναζήτησαν ελληνικές λέξεις στα γαλλικά και το αντίστροφο καθώς επίσης γαλλικές εκφράσεις που ταιριάζουν με τις ελληνικές εκφράσεις.

Μνημεία στο Παρίσι

Οι μαθητές με τη βοήθεια του καθηγητή της Πληροφορικής,αναζήτησαν στο Internet πληροφορίες για τα μνημεία στο Παρίσι σε διευθύνσεις που προεπέλεξε και πρότεινε η καθηγήτρια της γαλλικής γλώσσας

▪ Τα έθιμα των Χριστουγέννων, της πρωταπριλιάς και της πρωτομαγιάς.

Οι μαθητές επισήμαναν και παρουσίασαν με παραστατικό τρόπο ομοιότητες και διαφορές στα έθιμα των Χριστουγέννων, της Πρωταπριλιάς και Πρωτομαγιάς

▪ Οι Γάλλοι και οι προλήψεις.

Οι μαθητές κατέγραψαν και παρουσίασαν τι φέρνει τύχη ή ατυχία στους γάλλους.

▪ Οι Γάλλοι και οι χειρονομίες.

Οι μαθητές έδειξαν πώς εκφράζονται οι γάλλοι μέσα από τις χειρονομίες κι αν μοιάζουν με αυτές των ελλήνων

▪ Η Γαλλική λογοτεχνία ( με την συνεργασία των καθηγητών Γαλλικής γλώσσας- Ν. Ελληνικών).

Στο μάθημα των Ν.Ελληνικών, οι μαθητές της Β΄Γυμνασίου ανέλυσαν ένα απόσπασμα από τον “ Μικρό Πρίγκηπα ” του Antoine de Saint -Exupιry (συμπεριλαμβάνεται στο Αναλυτικό πρόγραμμα) και έμαθαν πληροφορίες για το συγγραφέα.

▪ Προσέγγιση της ιστορίας της Γαλλίας μέσα από τη ζωγραφική.

(με τη συνεργασία των καθηγητριών Γαλλικής γλώσσας, Πληροφορικής, Ιστορίας και Αισθητικής αγωγής).

Οι μαθητές στο μάθημα της πληροφορικής αναζητούν στο πληροφορίες για Γάλλους ζωγράφους και διαλέγουν αντιπροσωπευτικούς πίνακες. Στην εκδήλωση παρουσίασαν το έργο La Libertι guidant le peupleτου Delacroix. Η καθηγήτρια της ιστορίας τους διδαξε τα ιστορικά γεγονότα της περιόδου της Γαλλικής Επανάστασης.

▪ Εκμάθηση-ερμηνεία γαλλικών τραγουδιών.

Με τη συνεργασία των καθητριών Γαλλικής γλώσσας και Μουσικής παιδείας οι μαθητές μαθαίνουν και ερμηνεύουν στην εκδήλωση τα δύο γαλλικά τραγούδια που παρατίθενται: 1) Il ιtait un petit navire 2) Frère Jacques.

▪ Δημιουργία συνθημάτων (slogans)για τη Γαλλία.

Οι μαθητές με τη βοήθεια της καθηγήτριας της γαλλικής γλώσσας γράφουν slogans για τη Γαλλία.. Στο μάθημα της Αισθητικής αγωγής, γράφουν τα slogans σε χαρτόνια για να διακοσμήσουν την αίθουσα εκδηλώσεων. Η εκδήλωση έκλεισε με το slogan που δημιούργησαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου.