Πολιτιστικό Πρόγραμμα - Η εκδήλωση

Ο σκοπός της εκδήλωσης ήταν να οδηγήσουμε τους μαθητές να μιλήσουν Γαλλικά μπροστά σε κοινό γι’ αυτά τα οποία έμαθαν σχετικά με τις πολιτισμικές πρακτικές των Γάλλων από τη μια πλευρά και από την άλλη να αξιοποιήσουμε τις προσωπικές δημιουργίες στα Γαλλικά του καθενός ξεχωριστά. Η παράσταση των μαθητών συνοδευόταν με απεικονίσεις σε Power Point. Η παρουσίαση σε Power Point έγινε στο Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου (ΙΕΛ). Πρόκειται για διαφάνειες που προβάλλονταν σε μια οθόνη στο κέντρο της σκηνής ενόσω οι μαθητές απήγγειλαν τους διαλόγους τους ή ερμήνευαν τα sketches και βοηθούσαν το μη γαλλόφωνο κοινό στην κατανόηση. Οι θεματικές ενότητες που παρουσιάστηκαν στα Γαλλικά και στα Ελληνικά κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ήταν οι ακόλουθες :

Ελληνικές λέξεις στα γαλλικά, γαλλικές λέξεις στα ελληνικά, καθώς και γαλλικές εκφράσεις

Μνημεία στο Παρίσι Τα έθιμα των Χριστουγέννων, της πρωταπριλιάς και της πρωτομαγιάς.

Οι Γάλλοι και οι προλήψεις. Οι Γάλλοι και οι χειρονομίες.

Η Γαλλική λογοτεχνία ( με την συνεργασία των καθηγητών Γαλλικής γλ.- Ν. Ελληνικών).

Προσέγγιση της ιστορίας της Γαλλίας μέσα από τη ζωγραφική.

Εκμάθηση-ερμηνεία γαλλικών τραγουδιών. Δημιουργία συνθημάτων (slogans)για τη Γαλλία.