ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΜΟΣ ΠΕ14.01: Εκπαιδευτικό υλικό
¬ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ Σ.Ε.Π. Μικροβιολογία Ανατομία - Φυσιολογία Πρώτες Βοήθειες Φαρμακολογία
Εργασίες μαθητών Νοσηλευτική Παθολογία (Νοσολογία) Αιματολογία - Αιμοδοσία Βιολογία Αγωγή Υγείας
Παιδιατρική Νευρολογία - Ψυχιατρική

Μάθημα : ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΑ - ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

1) Περίπου 150 θέματα - ερωτήσεις αντικειμενικού τύπου (πολλαπλής επιλογής, αντιστοίχισης, σωστό - λάθος κ.ά.). Κατασκευή Γ. Στάμος. Ανοίξτε το σχετικό αρχείο pdf πατώντας ΕΔΩ.

2) Πληροφορίες και ΑΣΚΗΣΕΙΣ για την αναγνώριση των ομάδων αίματος με δύο μεθόδους και ΑΣΚΗΣΕΙΣ συμβατότητας (κλικ στην εικόνα, αρχείο PowerPoint). Κατασκευή Γ. Στάμος. Οι εικόνες είναι χειρόγραφες γιατί προέρχονται από σάρωση των επικαλυπτόμενων διαφανειών που είχαν φτιαχτεί για χρήση με επιδιασκόπιο σε αντίστοιχο μάθημα στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. (Πρακτική Άσκηση Διδασκαλίας). Περιέχει επίσης εικόνες από την Ιστορία της Αιμοδοσίας.

Μεγάλο αρχείο, αργεί λίγο να παίξει, περιμένετε...

3) Βίντεο για τη διαδικασία της αφαίρεσης επιλεκτικά διαφόρων συστατικών του αίματος (πλάσματος, αιμοπεταλίων κ.λπ.).

4) Νεότερος τρόπος ελέγχου ομάδων αίματος (στη φωτογραφία ΑΒ+). Και άλλα παραδείγματα στο παραπάνω αρχείο PowerPoint.

Εξεταστέα ύλη πανελλαδικών εξετάσεων 2008-2009 και 2009-2010. Ίδια ύλη και τις σχολ. χρονιές 2010-2011 και 2011-12.

Τρόπος εξέτασης στις πανελλαδικές εξετάσεις 2008-9. Ίδιες οδηγίες και τις επόμενες σχολικές χρονιές 2009-2010,  2010-2011 και 2011-12.

ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ Ιούνιος 2009