ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΜΟΣ ΠΕ14.01 : Καλώς ήλθατε στις ιστοσελίδες μου στο σχολικό δίκτυο!!!

Αρχική  Σελίδα

Το σχολείο μου

Ιστοσελίδα,   Blog,     Εργαστήρια (ΣΕΚ)      Η εφημερίδα μας

Το Blog  μου

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση - Ιατρική

Μαθήματα Τομέα Υγείας-Πρόνοιας          Σ.Ε.Π.                Εργασίες μαθητών

Εκπαίδευση ενηλίκων στις Τ.Π.Ε.

Ε2 - Επαγγελματικό Λογισμικό στην Τ.Ε.Ε.

Εκπαιδευτικά άρθρα - Μελέτες

Παιδαγωγικά  Διδακτική   Συμβουλευτική -  Προσανατολισμός

Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.

ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Η Νέα Γρίπη

Άρθρα και απόψεις

Παιδεία

Προβληματισμοί

Χρήσιμες συνδέσεις

Γνωριμία

Επικοινωνία

Mπορείτε να "κατεβάσετε" τα παρακάτω χρήσιμα αρχεία (με δεξί κλικ πάνω στο σύνδεσμο. Στείλτε μου τα σχόλιά σας ή κριτική των άρθρων από τη σελίδα ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ και θα δημοσιευτούν αν θέλετε. Επίσης με e-mail μπορείτε να μου στείλετε άρθρα, συνδέσεις κ.λπ. για δημοσίευση αν θέλετε. Ευχαριστώ.

Α) ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ

1. Μαθησιακές δυσκολίες στη Β/βάθμια εκπαίδευση. Σ. Παντελιάδου, Α. Πατσιοδήμου, Γ. Μπότσας

2. Πώς μαθαίνουν οι μαθητές. Σ. Βοσνιάδου

3. Το μάθημα που καταργήθηκε: "Επικοινωνία και Διαπροσωπικές Σχέσεις". Γ.Στάμος.

4. Χρήση και την ερμηνεία των βαθμών επίδοσης. Γ.Στάμος.

5. Αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και κοινωνικός έλεγχος. Πτυχιακή εργασία, Γ.Στάμος.

Β) ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

Συνδεθείτε στην ενότητα του ιστοχώρου μου με υλικό για την εφαρμογή του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην πραγματική τάξη με εκπαιδευτικό υλικό Σ.Ε.Π., ασκήσεις (tests), εκατοντάδες μονογραφίες, βάσεις πανελλαδικών κ.ά. (από τη σελίδα μαθημάτων, επιλέξτε τη σχετική ετικέτα).

1. "Αναβάθμιση και Επέκταση του Θεσμού του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Ολοκληρωμένη Υπηρεσία Συμβουλευτικής Υποστήριξης των Μαθητών μας". Προτάσεις για τους σχεδιασμούς για τον Σ.Ε.Π. (Φεβρουάριος 2011)

2. "Διδακτική του Σ.Ε.Π. στο Επαγγελματικό Λύκειο: Μεθοδολογία, Ιδιαιτερότητες και Προβλήματα". Εισήγηση στο σεμινάριο επιμόρφωσης καθηγητών Σ.Ε.Π. "Η εφαρμογή του Σ.Ε.Π.: Θεωρία και Πράξη", Ελευσίνα, 7-12-2010.

3. "Το  Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.). Μια αξιόλογη επιλογή σπουδών μετά το Γυμνάσιο & μετά την Α’ Λυκείου.". Εισήγηση στο Σεμινάριο-Εργαστήριο: Εφαρμογή του Σ.Ε.Π στη σχολική τάξη :Θεωρητική & βιωματική προσέγγιση, Ελευσίνα, 9-2-2011.

4. Η Θεωρητική Βάση της Συμβουλευτικής Παρέμβασης στους Μαθητές των Λυκείων.  Γ.Στάμος, Δ.Γεννηματά.

5. Συμβουλευτικές τεχνικές: Αντανάκλαση συναισθημάτων. Γ.Στάμος.

6. ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ : ΜΟΡΦΕΣ – ΑΙΤΙΑ – ΠΡΟΛΗΨΗ – ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ. Πτυχιακή εργασία, Γ.Στάμος.

7. "Μεθοδολογία Συμβουλευτικής Παρέμβασης: Μέθοδος Πρακτικής Προσέγγισης" Δ. Γεννηματά, Γ. Στάμος

8. Ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός. Οδηγός για τον Εκπαιδευτικό από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

9. Ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός. Ενημέρωση για τους ΓΟΝΕΙΣ συνοπτικά και αναλυτικότερα.

10. Η Μαθητική Διαρροή στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

11. «Παγκοσμιοποίηση», Σχολείο και Αγορά Εργασίας. Σ. Ρομπόλη και Κ. Δημουλά.

12. ΓΡΑΣΕΠ Ν. Περάμου: Πρόσκληση προς μαθητές - γονείς. Από την πολύ μικρής διάρκειας θητεία μου στο ΓΡΑΣΕΠ που διακόπηκε αιφνιδίως για λόγους διδακτικών αναγκών στο ΕΠΑ.Λ. Μεγάρων. Ήταν όμως μια πολύ καλή εμπειρία και η παραπάνω πρόσκληση λειτούργησε θετικά στην επικοινωνία με τους μαθητές κατά το μικρό αυτό χρονικό διάστημα.