Ελένη Γρηγοριάδου-Σταθοπούλου

Ημερίδες
Blogs

Ιστολόγιο ή  blog;

Τα ιστολόγια ξεκίνησαν κυρίως από προγραμματιστές και άλλους φίλους της Τεχνολογίας, σαν ηλεκτρονικά ημερολόγια, όπου ο καθένας μπορούσε να παραθέτει τις σκέψεις του και τα σχόλιά του.

Ένα Ιστολόγιο είναι μια διαδικτυακή έκδοση που αποτελείται από περιοδικά άρθρα. Συνδέεται με άλλους ιστότοπους και άλλα blog και επιτρέπει στους αναγνώστες να σχολιάσουν την αρχική θέση του συγγραφέα, ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο τις συζητήσεις και τις ανταλλαγές απόψεων μεταξύ του συγγραφέα και των αναγνωστών.

Σήμερα τα ιστολόγια έχουν πολλαπλασιαστεί, χάρη στις δωρεάν πλατφόρμες, όπως Blogger και Wordpress, που κάνουν τη δημιουργία όμορφων προσωπικών ιστολογίων πανεύκολη.

«O αγγλικός όρος blog προέρχεται από το weblog το οποίο έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ως ιστολόγιο. Το weblog είναι επινόηση του Jorn Barger από τον Δεκέμβριο του 1997. Στις αρχές του 1999 όμως ο Peter Merholz ανακοίνωσε ότι θα το προφέρει wee-blog και έτσι καταλήξαμε στο σύντομο όρο blog αφού ο συντάκτης αναφερόταν ως blogger». (http://el.wikipedia.org ).

Τα blog μου

Το πρώτο μου ιστολόγιο. Εκεί φιλοδοξώ να παρουσιάσω όσους Έλληνες λογοτέχνες αγαπώ, ποιητές και πεζογράφους, καθώς και θέματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας που με ενδιαφέρουν.

Είναι ένα blog επικοινωνίας και ενημέρωσης των μαθητών μου, που πέρσι, 2008, πήγαιναν στην Α΄ Γυμνασίου. Τους άρεσε πολύ να δημοσιεύονται οι δραστηριότητές τους και κάποιες από τις εργασίες τους.

Δημιουργήθηκε από εμένα αλλά είναι συνεργατικό. Προβάλλει την παραγωγή  7 Σχολείων από ισάριθμες Ευρωπαϊκές χώρες που συνεργάστηκαν στα πλαίσια του e-Twinning για το πρόγραμμα «The trees of friendship».

Εκεί έχουν δημοσιευθεί εξαιρετικά άρθρα και παρουσιάσεις σε Power Point για «τα δένδρα της φιλίας» μέσω των οποίων τα συνεργαζόμενα Σχολεία από την Ελλάδα, την Πολωνία, τη Βουλγαρία, την Τσεχία, τη Γαλλία, την Ισπανία και την Κύπρο προβάλλουν την Ιστορία, τις παραδόσεις και τον Πολιτισμό της χώρας τους.

Αρχική Σελίδα Προγράμματα Ημερίδες Blogs

Τελευταία ενημέρωση : 07-Feb-2010                                     Copyright © Helen Grigoriadou 2009                                               Όροι Χρήσης