Προγράμματα - e-Twinning                                                                                                                        Ελένη Γρηγοριάδου-Σταθοπούλου

Προτάσεις
Επικοινωνία

Επιστροφή eTwinning 2006-2007 eTwinning 2007-2008 eTwinning 2008-2009 eTwinning 2009-2010

Το 2006 για πρώτη φορά έμαθα για το e-Twinning και τους στόχους του.

Μου φάνηκε αρκετά πρωτοποριακό και ενδιαφέρον και θεώρησα ότι έδειχνε σε εκπαιδευτικούς και μαθητές μια άλλη διάσταση της χρήσης των Νέων Τεχνολογιών, ευχάριστη και ταυτόχρονα δημιουργική.

Έτσι, μαζί με τη συνάδελφο και φίλη Δέσποινα Μωυσίδου, καθηγήτρια Πληροφορικής, αποτελέσαμε μια ομάδα και εμπλέξαμε το 1ο Γυμνάσιο Χαϊδαρίου στο πρόγραμμα, ανοίγοντας στους μαθητές μας ένα παράθυρο στην Ευρώπη.

Τι είναι το e-Twinning

Το e-Twinning είναι η κύρια δράση του προγράμματος eLearning της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Αυτή η νέα πρωτοβουλία μεταφέρει την ιδέα της αδελφοποίησης των σχολείων σε ένα νέο επίπεδο. Οραματίζεται την Ευρωπαϊκή αδελφοποίηση σχολείων να πραγματοποιείται για εκτεταμένη χρονική περίοδο και να εμπλέκει ένα μεγάλο αριθμό από εκπαιδευτικούς, διευθυντές σχολείων και προσωπικό στήριξης σε πολλαπλά επίπεδα και σε πολλαπλά αντικείμενα.

Το e-Twinning είναι ένας τρόπος να δουλέψουν τα σχολεία πέρα από τα εθνικά σύνορα και να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτιστικά οφέλη. Δύο σχολεία από δύο διαφορετικά κράτη δημιουργούν μια συνεργασία με σκοπό να δουλέψουν μαζί σε κοινά σχέδια εργασιών και να μοιραστούν ιδέες και εμπειρίες. Συνδέονται μεταξύ τους κυρίως χρησιμοποιώντας το Διαδίκτυο, καθώς και νέες τεχνολογίες της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών, αλλά επίσης προγραμματίζουν ανταλλαγές για να συναντηθούν.

Το e-Twinning αναπτύσσει και ενισχύει τη συνεργασία εξ αποστάσεως και τη διδασκαλία μεταξύ σχολείων. Φέρνει έναν ομαδικό τρόπο εργασίας μέσα στα προγράμματα σπουδών και παρέχει μια ευκαιρία τους νεαρούς Ευρωπαίους να μάθουν για την πολιτιστική και κοινωνική ζωή των άλλων και να βελτιώσουν τις ικανότητές τους στις ξένες γλώσσες.

Περισσότερα: http://www.etwinning.gr  και  http://etwinning.sch.gr

Τα παιδιά μιλάνε για το e-Twinning

Ιωάννα

«Η συνεργασία μας με το σχολείο στην Πολωνία ήταν μια πραγματικά πολύ ξεχωριστή εμπειρία, γιατί γνωρίσαμε πολλά παιδιά και κάναμε έτσι πολλούς φίλους από μια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα. Μάθαμε να δουλεύουμε ομαδικά αλλά και ατομικά, βλέποντας  ως ποιο επίπεδο μπορεί ο καθένας μας να φτάσει και πόσες ευθύνες μπορεί να αναλάβει ταυτόχρονα. Ήρθαμε πιο κοντά με τους καθηγητές μας και εισπράξαμε αγάπη και χαρά και θέλοντας βέβαια κι εμείς να ανταποδώσουμε, πετύχαμε μια πολύ καλή συνεργασία. Έτσι, βγήκε το βιβλίο των συνταγών των δυο χωρών με σκληρή δουλεία, αλλά πάνω από όλα θέληση.»

Ελένη

«Η ηλεκτρονική αυτή συνεργασία με παιδιά από μία άλλη Ευρωπαϊκή χώρα ήταν για μένα μία πρωτόγνωρη εμπειρία. Ήταν πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνω τα έθιμά τους και να τα συγκρίνω με τα δικά μας. Μέσα από την επικοινωνία και τη συνεργασία μας με τα παιδιά πήρα πολλές πληροφορίες για την καθημερινή τους ζωή. Το γεγονός ότι η κοινή μας γλώσσα ήταν τα Αγγλικά, αν και κάποιες φορές μας δυσκόλεψε, ήταν μία πολύ καλή εξάσκηση στη γλώσσα»

Αναστασία

«Το  eTwinning είναι ένα ψυχαγωγικό και ταυτόχρονα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, μέσα από το οποίο όλοι εμείς οι μαθητές μαθαίνουμε τα έθιμα και τις παραδόσεις άλλων χωρών. Το  eTwinning επίσης βοηθά στην ανάπτυξη του ομαδικού πνεύματος, διότι οι μαθητές συνεργάζονται για να ετοιμάσουν τις εργασίες που τους αναθέτονται. Εκτός από όλα αυτά όμως το eTwinning βοηθά στην ανάπτυξη της επικοινωνίας. Είναι επίσης ένα πρόγραμμα, με το οποίο οι μαθητές περνούν υπέροχα την ώρα τους, μαθαίνοντας και διασκεδάζοντας ταυτόχρονα.»

Παναγιώτης

«Το πρόγραμμα του eTwinning μου άρεσε πάρα πολύ, διότι είχαμε τη δυνατότητα να επικοινωνήσουμε με άλλα παιδιά της ηλικίας μας και να ανταλλάξουμε απόψεις για θέματα που μας ενδιαφέρουν. Γνωρίσαμε μια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα και τον πολιτισμό της μέσα από τις παραδοσιακές συνταγές. Συγχρόνως χρησιμοποιήσαμε και την Τεχνολογία. Τέτοια προγράμματα φέρνουν πιο κοντά τους Ευρωπαϊκούς λαούς, ιδιαίτερα εμάς τα παιδιά, που αποτελούμε το μέλλον της Ευρώπης και ολόκληρου του Κόσμου»

Θανάσης

«Το  eTwining μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, γιατί μπορούσα να μιλήσω με άλλα παιδιά της ηλικίας μου. Παρατήρησα ότι έχουμε ίδια ενδιαφέροντα και ίδιες απόψεις για τη μουσική, τον αθλητισμό, την οικολογία. Θα ήθελα να συμμετάσχω ξανά σε ένα τέτοιο πρόγραμμα.»

Κώστας

«Το πρόγραμμα του eTwinning, ήταν καταπληκτικό! Μου άρεσε πολύ, έμαθα να συνεργάζομαι με τους συμμαθητές μου, γνώρισα παιδιά από μια ξένη χώρα και διασκέδασα πολύ από τη συνεργασία και την επικοινωνία που είχαμε.»

Βασιλική

«Το πρόγραμμα του eTwinning και οι υπεύθυνες καθηγήτριες μου έδωσαν τη δυνατότητα να ζήσω μία μοναδική και πολύ ευχάριστη εμπειρία! Μέσω του προγράμματος γνώρισα τον τρόπο σκέψης, τον πολιτισμό και τη νοοτροπία ενός άλλου Ευρωπαϊκού λαού. Όλη η ομάδα διασκέδασε, συνεργάστηκε, έμαθε και δημιούργησε! Επομένως, οι σκέψεις μου για το πρόγραμμα είναι πολύ θετικές και χάρηκα ιδιαίτερα που πήρα μέρος σ’ αυτό!»

Αρχική Σελίδα Προγράμματα Ημερίδες Blogs

Τελευταία ενημέρωση : 15-Nov-2009                                        Copyright © Helen Grigoriadou 2009                              Όροι Χρήσης