Ημερίδες                                                                                                                           Ελένη Γρηγοριάδου-Σταθοπούλου

Προγράμματα
Ημερίδες
Blogs

Από τα Λεξικά του Κόμβου

ημερίδα η [imeríδa] O26 : σύνολο εκδηλώσεων (αθλητικών, επιστημονικών κτλ.) που διαρκούν μία μέρα: ~ στίβου. [λόγ. ημέρ(α) -ίς > -ίδα κατά το εσπερίς `εσπερίδα΄ μτφρδ. γαλλ. matinée `συγκέντρωση που γίνεται την ημέρα΄ (διαφ. το αρχ. ἡμερίς `ήμερο κλήμα΄)]

Ημερίδες Επιμόρφωσης Φιλολόγων στις Νέες Τεχνολογίες και στο Εκπαιδευτικό Λογισμικό

Οι Δ/ντρίες και οι Δ/ντές-Φιλολόγοι των Γυμνασίων τoυ 1ου και του 2ου Γραφείου Δ.Ε. Γ΄ Αθήνας, ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Δυτικής Αθήνας και ο αρμόδιος Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων κ. Π. Νταβαρίνος οργάνωσαν με επιτυχία δύο Ημερίδες, την 27Π Μαρτίου 2009 στο 9ο Γυμνάσιο Αιγάλεω και την 3η Απριλίου 2009 στο 3ο Γυμνάσιο  Χαϊδαρίου. Θέμα των Ημερίδων ήταν: «Επιμόρφωση Φιλολόγων στις Νέες Τεχνολογίες και στο Εκπαιδευτικό Λογισμικό».

Πήρα μέρος και στις δύο αυτές Ημερίδες και εισηγήθηκα ενδεικτικό Σενάριο διδασκαλίας της Ιστορίας της Α' Γυμνασίου, ενότητα Μινωικός Πολιτισμός (κεφ. Β΄,3-4 ).

• Μάιος 2009: Μετείχαμε σε μια ωραία τελετή που πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας και τιμηθήκαμε, καθηγήτριες- συντονίστριες και μαθητές του 1ου Γυμνασίου Χαιδαρίου με το 2ο Βραβείο του Εθνικού Διαγωνισμού 2009 για το e-Twinning πρόγραμμα "All under the same European sky". Εκ μέρους όλης της Ομάδας του Σχολείου ευχαριστώ πολύ όλες τις καθηγήτριες από το συνεργαζόμενα Ευρωπαικά Σχολεία και τις καταπληκτικές Ομάδες τους για την ποιοτική τους εργασία που έκανε πραγματικότητα αυτό το βραβείο.

«eTwinning 2.0-Ηλεκτρονική Αδελφοποίηση και Κοινωνική Δικτύωση», Τελετή απονομής Εθνικών Διαγωνισμών 2009

Η Ελληνική Υπηρεσία Υποστήριξης- EYY e-Twinning του ΥπΕΠΘ, στοχεύοντας στη συνέχιση της προσπάθειας ανάδειξης του ποιοτικού έργου των Ελλήνων μαθητών και εκπαιδευτικών, διοργάνωσε εκδήλωση με θέμα «e-Twinning 2.0- Ηλεκτρονική Αδελφοποίηση και Κοινωνική Δικτύωση», την Τρίτη 5 Μαΐου 2009 και ώρα 12.30, στην Αθήνα. (αίθουσα εκδηλώσεων J. De Romilly του ΥΠΕΠΘ).  Το δεύτερο μέρος της τελετής ήταν αφιερωμένο στη βράβευση των Ελλήνων Εκπαιδευτικών και μαθητών που διακρίθηκαν στους Εθνικούς Διαγωνισμούς e-Twinning 2009, με πολλά και πλούσια δώρα: ταξίδια και USB Flash Memory Sticks, Mini Ψηφιακά Ραδιόφωνα κ.ά.

'Ενα από αυτά τα βραβεία κέρδισε και το Σχολείο μου στον Εθνικό Διαγωνισμό 2009

Οι συντονίστριες καθηγήτριες Δέσποινα Μωυσίδου και Ελένη Γρηγοριάδου πραουσιάζουν το βραβευμένο πρόγραμμα "All under the same European Sky"

Το δικό μας Βραβείο ήταν η συμμετοχή μας στο Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Ανάπτυξης και Δικτύωσης 2009 στην Πορτογαλία (Lisbon, Sintra)

Τα Ευρωπαϊκά Εργαστήρια Ανάπτυξης και Δικτύωσης συγκεντρώνουν συμμετέχοντες από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες για να δικτυωθούν και να μοιραστούν εμπειρίες. Από πλευράς της χώρας μας, στα Εργαστήρια Ανάπτυξης και Δικτύωσης συμμετέχουν, οι πρεσβευτές της δράσης και οι νικητές των εθνικών βραβείων ή άλλων εθνικών και ευρωπαϊκών διαγωνισμών e-Twinning.

Η αίθουσα του ΥΠΕΠΘ J.de Romilly κατά την τελετή απονομής των Εθνικών Βραβείων 2009

Αρχική Σελίδα Προγράμματα Ημερίδες Blogs

Τελευταία ενημέρωση : 02-Feb-2010                                        Copyright © Helen Grigoriadou 2009                              Όροι Χρήσης