Προγράμματα - e-Twinning                                                                                                                        Ελένη Γρηγοριάδου-Σταθοπούλου

Προτάσεις
Επικοινωνία

Επιστροφή eTwinning 2006-2007 eTwinning 2007-2008 eTwinning 2008-2009 eTwinning 2009-2010

Celebrating in Holidays

(Εορτάζοντας στις Διακοπές)

Η αφίσα του Προγράμματος

Μια Ομάδα 32 μαθητών και μαθητριών από το 1ο Γυμνάσιο Χαϊδαρίου και το Γυμνάσιο του Ορνοντόβιτς,  από την ιστορική περιοχή της Σιλεσίας (Νότια Πολωνία), το σχολικό έτος 2006-07 συνεργάστηκαν στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (e-Twinning) με θέμα «Εορτάζοντας στις Διακοπές» (Celebrating in Holidays). Από τη συνεργασία αυτή δημιουργήθηκαν δύο βιβλία παραδοσιακών συνταγών που αφορούσαν 4 σημαντικές εορτές κάθε χώρας και περιέλαβαν 24 αντιπροσωπευτικές παραδοσιακές συνταγές, Ελληνικές και Πολωνικές, σε τρεις γλώσσες: Ελληνικά, Αγγλικά και Πολωνικά. Τα βιβλία αυτά μπορείτε να τα βρείτε πατώντας εδώ

Το Ελληνικό βιβλίο παραδοσιακών συνταγών οφείλεται στην υπομονή και την εργατικότητα των καταπληκτικών, χωρίς υπερβολή, παιδιών της Ελληνικής Ομάδας του Σχολείου μου που επιμελήθηκε ακόμα και το Πολωνικό βιβλίο! Έτσι ο ρόλος ο δικός μου, της Δέσποινας και της Magdalena ήταν καθαρά συμβουλευτικός.

Με αυτό το πρόγραμμα "ταξιδεύσαμε" σε μια Πολωνική περιοχή με ανθρακωρυχεία και γνωρίσαμε τις φυσικές ομορφιές της χώρας, τη ζωή των ανθρώπων και τις συνήθειές τους.

Πασχαλινά κέικ από την Πολωνία.Φωτογραφία από τη  MagdalenaΈνα απλό γλυκό με παπαρουνόσπορο από την Πολωνία

Η πρώτη μου e-Twinning Ετικέτα Ποιότητας

"Water Crosswords"

(Υδάτινα Σταυρόλεξα)

Η αφίσα του Προγράμματος. Την άρχισε η Κυπριακή Ομάδα και την τελείωσε η Ελληνική

Την ίδια σχολική χρονιά ξεκινήσαμε μια άλλη e-Twinning συνεργασία με το Γυμνάσιο Αγίου Θεοδώρου από την Πάφου της Κύπρου. Η αρχική ιδέα ήταν να σχηματίσουμε 6 σταυρόλεξα με θέμα το νερό στα Ελληνικά και αυτά να τα μεταφράσουμε και στα Αγγλικά, σχηματίζοντας άλλα 6. Αποφασίσαμε, λοιπόν, να εκμεταλλευτούμε τις διαφορετικές ειδικότητες των καθηγητριών που συντόνιζαν το πρόγραμμα(Φιλόλογος, Χημικός, Πληροφορικής). Η Ελληνική ομάδα επέλεξε τα παρακάτω θέματα για τα σταυρόλεξά της: Νερό και Μυθολογία, Νερό και Θρησκεία, Νερό και Ανθρώπινες Δραστηριότητες. Η Κυπριακή ομάδα αποφάσισε να ασχοληθεί με το Νερό και Χημεία, Νερό και Οικολογία, Νερό και Γεωγραφία. Το προϊόν της συνεργασίας μας ήταν 12 σταυρόλεξα. Για να δείτε και να τα λύσετε on-line ή να τα βρείτε λυμένα (αν απελπιστείτε) επισκεφθείτε τη διεύθυνση.  Υπάρχει και το blog.

Για την ποιότητα και τελειότητα της εργασίας όλων των συντελεστών του προγράμματος, οι συμμετέχοντες κερδίσαμε την πρώτη μας Ευρωπαϊκή διάκριση, που είναι η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Η προσωπική μου Ευρωπαική Ετικέτα Ποιότητας για το πρόγραμμα

Φωτογραφίες από το Ορνοντόβιτς της Σιλεσίας και την Πάφο που έστειλαν η Magdalena από την Πολωνία και η Μαρίνα. από την Κύπρο.

Το Ορνοντόβιτς από ψηλά. Φωτογραφία της Magdalena από την Πολωνία Το έμβλημα της πόλης Ανθρακωρυχείο στο Ορνοντόβιτς. Φωτογραφία από τη Magdalena

Οι ακτές της Κύπρου.Φωτογραφία από τη Μαρίνα   Το λιμάνι της Πάφου με το φακό της Μαρίνας

Αρχική Σελίδα eTwinning 2006-2007 eTwinning 2007-2008 eTwinning 2008-2009 eTwinning 2009-2010

Τελευταία ενημέρωση : 07-Feb-2010                                    Copyright © Helen Grigoriadou 2009                         Όροι Χρήσης