Προγράμματα - e-Twinning                                                                                                                        Ελένη Γρηγοριάδου-Σταθοπούλου

Προτάσεις
Επικοινωνία

Επιστροφή eTwinning 2006-2007 eTwinning 2007-2008 eTwinning 2008-2009 eTwinning 2009-2010

The trees of friendship

(Τα δένδρα της φιλίας)

Η αφίσα με δένδρα που ζωγράφισε η Α1 Τάξη του 1ου Γυμνασίου Χαϊδαρίου (2009)    Μια αφίσα με τη λέξη δένδρο σε πολλές Ευρωπαικές γλώσσες

Συνεχίζοντας τις επιτυχείς συνεργασίες μέσω του e-Twinning, ιδρύσαμε και συντονίσαμε ένα ακόμα πρόγραμμα. Σε αυτό συμμετείχαν Ομάδες μαθητών από σχολεία 7 Ευρωπαϊκών χωρών: Ελλάδας, Πολωνίας, Βουλγαρίας, Τσεχίας, Γαλλίας, Ισπανίας και Κύπρου.

Η ιδέα του προγράμματος ήταν αρκετά πρωτότυπη: διάλεξε ένα δένδρο και μέσω αυτού γνώρισέ μας τη χώρα σου. Ήταν μια πρόκληση για τις ομάδες να διαλέξουν δένδρο που να αντιπροσωπεύει τη χώρα τους, προβάλλοντας ταυτόχρονα την Ιστορία, τη Μυθολογία, τη Λαογραφία, τη Γεωγραφία και γενικά τον πολιτισμό τους.

Όλες οι ομάδες ανταποκρίθηκαν και τα δένδρα που επιλέγηκαν και παρουσιάστηκαν: ο πλάτανος(Ελλάδα), η ιτιά(Βουλγαρία), η σορβιά(Πολωνία), η χαρουπιά(Κύπρος), η φτελιά(Τσεχία), η δρυς(Γαλλία) και η δρυς η φελλοφόρος(Ισπανία).

Η συνεργατική παραγωγή είναι καταπληκτική και προβάλλεται μέσω του e-Twinning,  και του blog της συνεργασίας.

Ένα ακόμα βραβείο για την e-Twinning Ομάδα του  1ου Γυμνάσιου Χαϊδαρίου

Στα πλαίσια της Διεθνούς Συνδιάσκεψης του  ΟΗΕ για το Κλίμα στην  Κοπεγχάγη,  7-18 Δεκεμβρίου 2009, το Δίκτυο « Κλιματοφύλακες» υλοποίησε διαγωνισμό ζωγραφικής και ποίησης μεταξύ των μαθητών των σχολείων της Γ΄ Διεύθυνσης Αθηνών με θέμα: Τέχνη και κλιματική αλλαγή. Η e-Twinning Ομάδα του  1ου Γυμνάσιου Χαϊδαρίου κέρδισε το 1ο Βραβείο με την αφίσα-δένδρο του προγράμματος « Τα δένδρα της φιλίας» (The trees of friendship).

Φωτογραφίες αντιπροσωπευτικών δένδρων που παρουσίασαν οι συνεργαζόμενες Ομάδες.

Πλατάνια σε μια πλατεία του Χαιδαρίου     Βελανιδιές που παράγουν φελλό από την Ισπανία

Σορβιά από την Πολωνία       Χαρουπιά από την Κύπρο

Ιτιές από τη Βουλγαρία

Easter Customs

(Τα έθιμα του Πάσχα)

Είναι ένα σύντομο αλλά πολύ ενδιαφέρον e-Twinning πρόγραμμα, στο οποίο πήραν μέρος οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α1 Τάξης του Σχολείου μου, μετά από πρόσκληση που μας έστειλε ένα Σχολείο Ειδικής Αγωγής από τη Ρουμανία. Σε αυτό το πρόγραμμα συμμετείχαν συνολικά 20 σχολεία, διαφόρων βαθμίδων εκπαίδευσης, από 14 Ευρωπαϊκές χώρες.

Όλοι οι συμμετέχοντες ήταν παραγωγικότατοι με αποτέλεσμα να συγκεντρωθεί και να παρουσιαστεί απίστευτο λαογραφικό υλικό: Πασχαλινές κάρτες, παλιές και σύγχρονες, καταπληκτικές τεχνικές διακόσμησης των αυγών, πασχαλινά έθιμα των χωρών της Κεντρικής Ευρώπης και της Βαλκανικής χερσονήσου, παραδοσιακά κοστούμια, χοροί  και τραγούδια.

Πασχαλινά αυγά από την Τσεχία, διακοσμημένα με το χέρι

Για μας έκπληξη ήταν μια κοινή συνήθεια: γλυκό ψωμί, σαν το δικό μας τσουρέκι  συνηθίζουν επίσης να φτιάχνουν στη Βουλγαρία, τη Ρουμανία και την Τσεχία.

Παραδοσιακό Πασχαλινό ψωμί από την Τσεχία              Παραδοσιακό Πασχαλινό ψωμί από τη Ρουμανία

Αρχική Σελίδα eTwinning 2006-2007 eTwinning 2007-2008 eTwinning 2008-2009 eTwinning 2009-2010

Τελευταία ενημέρωση : 07-Feb-2010                                    Copyright © Helen Grigoriadou 2009                                   Όροι Χρήσης